Sprawa karna – czy warto współpracować z adwokatem?

Terminy kasacyjne są przywracane, ale nie wypłaca się odszkodowań za przewlekłość w okresie epidemii
10 marca 2021
Śmierć pracodawcy – do kogo zgłosić się po wynagrodzenie i świadectwo pracy
2 listopada 2021
Pokaż wszystkie

Sprawa karna – czy warto współpracować z adwokatem?

Jednym z podstawowych praw, każdego oskarżonego o dopuszczenie się zakazanego czynu, jest prawo do obrony. Obecnie, coraz więcej osób z niego w pełni korzysta i samodzielnie wybiera obrońcę, który aktywnie uczestniczy w postępowaniu karnym. Dzięki temu, zatrzymany może uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji swojego emocjonalnego podejścia i niepełnej znajomości prawa. Przeczytaj, jakie są jeszcze zalety współpracy z profesjonalistą.

Czym właściwie jest postępowanie karne?

Najprościej definiując, sprawa karna to sądowe następstwo popełnienia czynu zabronionego. Celem takiego postępowania jest bowiem  znalezienie, osądzenie oraz ukaranie sprawcy. Dla organów władzy, wytypowanie odpowiedniej osoby, która ma zasiąść na ławie oskarżonych jest bardzo dużym wyzwaniem. Nie zawsze za pierwszym razem udaje się im bowiem poprawnie powiązać sytuację z daną osobą. Niemniej jednak, niezależnie od tego czy na ławie oskarżonych zasiądzie niewinny człowiek czy faktyczny sprawca, sytuacja ta wywołuje bardzo intensywne uczucia. Ci, którzy nie zrobili nic złego obawiają się niesłusznego pozbawienia wolności, a osoby, które złamały prawo – np. zbyt wysokiej kary, nieadekwatnej do wagi problemu.

Adwokat – decydować się na niego czy nie?

Warto zaznaczyć, że obecnie coraz więcej osób uświadamia sobie, jak bardzo ważne jest posiadanie prywatnego adwokata, który wtajemniczony jest w sprawę od samego początku. Profesjonalista – np. z Kancelarii Adwokackiej Piastów, prowadzonej przez Adama Czarneckiego – powinien podejść bardzo racjonalnie do tematu, by finalnie zminimalizować ewentualne konsekwencje karne lub udowodnić niewinność czy też niecelowość działań oskarżonego. Dzięki temu, że adwokat posiada ogromną wiedzę z zakresu prawa oraz doświadczenie w branży, osoba, która z nim współpracuje może zaoszczędzić bardzo dużo nerwów i czasu, który musiałaby poświęcić na wdrażanie się w skomplikowane – i często trudne do zrozumienia- przepisy.

Rola adwokata w postępowaniu karnym

Rola adwokata w postępowaniu karnym jest więc ogromna. Do jego głównych zadań można więc zaliczyć:

  • wnioskowanie o udostępnianie akt postępowania,
  • wnioskowanie o  przesłuchanie określonych świadków, których zeznania mogą mieć istotny wspływ na przebieg sprawy,
  • wydawanie zastrzeżeń co do wydanych wniosków biegłych,
  • składanie zażaleń na decyzje organów ścigania, z którymi sam oskarżony się nie zgadza (są to przede wszystkim zatrzymanie, zastosowanie aresztu, zatrzymanie prawa jazdy czy też zakaz opuszczania danego kraju).

Kliknij i zobacz co możemy dla Ciebie zrobić https://adwokatples.pl/https://adwokatples.pl/adwokat-kedzierzyn-kozle/

Opinie z niezależnej strony kliknij 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress